Yurtdışında Dil Eğitimi Uzun Vadede Hayatınızı Nasıl Etkiler?

24/08/2022

Öğrenciler yeni bir dil öğrenirken ne gibi kazanımlar elde ederler? İşte Yurtdışında dil eğitimi almış 2000’den fazla öğrenci, öğrenci ağırlayan aileler ve eğitimcilerle yapılan anketin sonuçları.

Sparchcaffe Sürdürülebilir Dil Öğrenme Projesi’nin yaptığı çalışmaya göre katılımcıların yüzde 90’ı dil öğrenme sürecinde en etkili yöntemin yüz yüze iletişim kurmak olduğunu söyledi.

Yarısından fazlası da yurtdışında aldıkları dil eğitimi sayesinde öğrendikleri dili daha özgüvenle konuşabildiklerini söylerken, yüzde 20’lik kesim bu sayede daha çok seyahat ettiklerini, yüzde 13’lük kesimde bu sayede iş hayatlarının da değiştiğinin altını çizdi.

Proje eş başkanı Pauline Pitte konuyla ilgili açıklamasında: “Sunduğumuz hizmet (yurtdışında eğitim) hala eşsiz, çünkü hem geziyor hem öğreniyorsunuz. İş dil öğrenmeye gelince bunu internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkün olsa da daha önemli kazanımlar elde edebilmek için dili yurtdışında öğrenmelisiniz” dedi.

2016’da yapılan ve 6 ay süren ankette, hedef kitle son 5 ila 10 yıl içerisinde yurtdışında dil eğitimi almış eski öğrenciler arasından seçilirken, Pitte projenin amacının yurtdışında dil eğitimi almanın uzun vadedeki etkilerini göstermek olduğunu belirtip konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amacımız internet mi yoksa dil kursu mu sorusundan ziyade öğrencilerin yurtdışında dil eğitimi alırken ki kazanımlarını göstermek. Ve bu yöntem herkes için etkili mi sorusuna bir yanıt bulmak.”

Verilen yanıtlara göre, öğrencilerin yüzde 62’si akademi ve kariyer planları doğrultusunda yurtdışına giderken yüzde 38’lik kesim boş zamanını değerlendirmek için gitmiş.

Ayrıca anket sonuçları gösteriyor ki dil eğitimi alanların yüzde 78’i öğrendikleri dili düzenli olarak kullanmaya devam ediyor (Yüzde 44 her gün konuşuyor, yüzde 28 ise her hafta kullanıyor.)

Yurtdışında öğrenilmeye gidilen diller arasında İngilizce ezici üstünlükle başı çekiyor (%62), İspanyolca ve Almanca ise yüzde 10’la takip ediyor. Öğrendikleri yeni dil sayesinde katılımcıların yüzde 30’u video paylaşım sitelerinde denk geldikleri videoları orijinal dilinde izliyor.

Dil öğrenmenin insanların özel hayatlarına da yoğun olarak etki ettiği anketin sonuçları arasında. Öğrencilerin çoğu yurtdışındaki eğitimleri esnasında güçlü sosyal ilişkiler kurduklarını söylerken, yüzde 60’lık kesim ülkelerine döndükten sonra da yurtdışında ki arkadaşlarıyla irtibatlarını sürdürdüklerini söyledi.

Bunun yanı sıra seyahatiniz esnasında hayatınızın aşkını bulma şansınız da oldukça yüksek. Malaga’da İspanyolca kursunda tanışıp evlenen Alman ve Brezilyalı çift yurtdışında dil öğrenirken yeni bir çevreye adapte olmanın ve bir yandan da eğlenmenin kişinin özgüvenini de geliştirdiğinin altını çiziyor.

Ayrıca çalışma gösteriyor ki katılımcıların yüzde 68’i, 30 yaşın altında değişikliklere daha açık oldukları yıllarda yurtdışında dil eğitimini tercih etmiş.

Sprachcaffe Ceo’su Alberto Sarno’da açıklamasında dil öğreniminin uzun vadede insanların hayatını derinden etkilediğini söyledi ve şözlerini şöyle sürdürdü: “Dil öğrenmek yalnızca beyni geliştirmek ve yeni ufuklar açmaktan ibaret bir şey değil, insana daha önce hiç hayal etmediği imkanlar sunan bir süreç. İster akademik, ister profesyonel kariyer ister aşk… hiçbir şey eskisi gibi kalmıyor.”

Diğer Yazılar