BASIN BÜLTENİ

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları İstanbul'da başladı!


Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Direktörü Rahmi Mesut Yılmaz:


"İngiltere, İrlanda, Amerika, Kanada, Avustralya İtalya, İspanya, İsviçre, Çin, Güney Kore gibi Türkiye'den öğrencilerin en fazla ilgi gösterdiği ülkelerden okul temsilcileri buradalar"


İSTANBUL (AA) - Yurtdışında eğitim almak ve kariyer yapmak isteyen öğrencileri, yurtdışı temsilcilerle buluşturmak amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve online seçenekleri ile düzenlenen, Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları İstanbul'da başladı.

The Marmara Otel'de düzenlenen iki gün İstanbul’da sürecek fuar, 9 Nisan'a kadar Ankara ve İzmir'de devam edecek.

AA muhabirine konuşan Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Direktörü Rahmi Mesut Yılmaz, salgın nedeniyle ülkelerin kapanmalarından kaynaklı uluslararası öğrenci sayısının düşmesine karşın 2021'in sonunda itibaren kalkan yasaklarla birlikte uluslararası öğrenci hareketliliğinin arttığını söyledi. Bugün İstanbul'da açılan yurtdışı eğitim fuarının da bunun bir parçası olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"İngiltere, İrlanda, Amerika, Kanada, Avustralya İtalya, İspanya, İsviçre, Çin, Güney Kore gibi Türkiye'den öğrencilerin en fazla ilgi gösterdiği ülkelerden okul temsilcileri buradalar. Fuarda her bir okulun standı bulunuyor. Stantta okul temsilcileri, üniversite ve lise temsilcileriyle öğrenciler ve veliler ilk elden görüşme imkanı bulacaklar. Fuarda, pandemi yasakların kalkması sonrası burslar, imkanlar, yurtdışı eğitim seçenekleriyle ilgili bütün alternatifleri bir arada bulacak olan öğrenciler, kendileri için en doğru kararı verme imkanına sahip olacaklar.”

Yılmaz, iki salonda gerçekleşen fuarda, çok sayıda yurtdışındaki üniversiteden, dil okullarından, liselerden temsilcilerin de bulunduğunu ifade etti. Fuarda 100'den fazla standın olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bu standların her birinde ücretsiz olarak öğrencilerimizi gelip ilk elden bilgi sahibi olma fırsatı yakalayacaklar. Son dönemlerde Doğu Avrupa ülkeleri, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya gibi ülkeler de artık rağbet görüyor. Pandemi öncesi Çin'e çok büyük bir rağbet vardı. Pandemiyle birlikte o kesildi. Hem İngilizce konuşulan ülkeler başta olmak üzere Almanya, Avusturya ve diğer doğu bloku Avrupa ülkeleri en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor." diye konuştu.

Yurtdışı eğitim fuarlarını 20. yıldır düzenlediklerini dile getiren Yılmaz, bu yıl İstanbul'da cumartesi pazar gerçekleşen fuarın, 5 Nisan Salı günü Ankara'da, 7 Nisan Perşembe günü ise İzmir'de gerçekleşeceğini söyledi. Yurt dışı denilen alanın çok geniş olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

"Fuarda öğrenciler, yurtdışındaki burs, indirim imkanlarını da öğrenebilecekler. Uluslararası öğrencileri kapma yarışına giren ülkeler ardı ardına burs fırsatları, ek çalışma izinleri ve daha birçok ayrıcalıklar açıklamaya başladılar. Öğrenciler ayrıca eğitim sırası ve sonrasında ciddi anlamda ekonomik fayda sağladığı çalışma izinleriyle ilgili, fuarda yetkililerden geniş bilgi alma imkanına da sahip olacak."

Fuara öğrencilerin rağbet ettiği görüldü.

 

Tarih: 2 Nisan 2022

akare.com.tr

Diger Yazilar