Yurtdışı Lise Değişim Programları

Yurtdışı lise değişim programları ile 14-18 yaşları arasında yurtdışında eğitim alabilir ve dilinizi geliştirebilirsiniz. Lise değişim programına 1 yıl katılabilirsiniz ancak gideceğiniz ülkeye, lise tipine ve okula göre bu süre daha kısa ya da uzun olabilmektedir. MEB denkliği bulunmaktadır. Yurtdışından döndükten sonra Türkiye'de eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Lise Değişim Programı Nedir?

Yurtdışı lise değişim programları milli eğitim bakanlığının onayladığı programlardır. 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin sene kaybetmeden yurtdışında lise değişim programı öğrencisi olarak okumasını sağlayan bir programdır. Öğrenciler uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan liselere bu program sayesinde gidebilirler. Gittikleri ülkelerde 6 aydan 4 yıla kadar kısa ya da uzun dönemli kalmaları mümkündür. Sürelerle ilgili bilgiler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Neden Yurtdışında Lise Değişim Programları?

 • Yurtdışında lise eğitimi alıp o ülkeye özgü belirli şartları yerine getirirseniz lise mezuniyetine hak kazanabilirsiniz. O ülkenin lise diplomasına sahip olduğunuzda özellikle bulunduğunuz ülkenin üniversite başvurularında yerel öğrenci kontenjanı üzerinden değerlendirilirsiniz. Bu şekilde üniversitelere giriş şansınız bir hayli yükselir.
 • Lise son sınıfta yurtdışında okuyarak yabancı bir liseden mezun olabilir, bu liseden diploma alabilir ve ilgili ülkede lisans eğitimine devam edebilirsiniz.
 • Yurtdışında 4 yıllık lise eğitimi aldıktan sonra Türkiye'deki üniversitelere sınavsız yerleşebilirsiniz.
 • Yurtdışında; özellikle de Amerika, İngiltere, Kanada, İtalya gibi ülkelerde eğitim sistemi oldukça gelişmiş, kaliteli ve donanımlıdır. Henüz lise çağlarınızda eğitiminizi yurtdışında almak bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.
 • İngilizce dünyanın her yerinde konuşulan ortak bir dil olduğu için İngilizceyi hem öğrenme hem de geliştirme imkânınız olacaktır.
 • İngilizcenin yanında gittiğiniz ülkeye göre diğer yabancı dilleri de öğrenme ve geliştirme fırsatınız olacaktır.
 • Henüz 14-18 yaş aralığında yurtdışında bulunmak hem kariyer yolculuğunuzda hem de hayatı tanımanızdan alacağınız kararlara kadar etkili bir deneyim olacaktır.
 • Henüz 14-18 yaş aralığında İngiltere'de eğitim almak, yaşıtlarınızdan daha farklı bir bakış açısıyla, özgüvenle ve donanımla gelişmenizi sağlar. Çünkü farklı kültürden insanlarla iç içe gençlik çağlarınıza adım atmak bir nevi dünyaya kapı aralamanızı sağlar.

 

Yurtdışındaki Lise Tipleri

Public High School:

Devlet liselerine verilen isimdir. Devlet liselerinde okuyan öğrencilerin konaklamaları genellikle okulun anlaştığı ailelerin yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa sadece 1 kez (1 yıl) katılabilmektedirler. 

Private High School:

Özel liselere verilen isimdir. Özel liselerde okuyan öğrencilerin konaklamaları genellikle aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler. 

Boarding School:

Yatılı liselere verilen isimdir. Öğrenciler okullara ait yurtlarda kalmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler.

Lise Değişim Programı Başvuru Şartları

 • Programa başladığınızda 15-18 yaş aralığında olmak
 • 100 üzerinden en az 60 ya da 5 üzerinden en az 3.00 not ortalamasına sahip olmak  
 • ELTIS testinden (İngilizce dil sınavından) en az orta düzeyde puan alacak İngilizce seviyesine sahip olmak
 • Örgün öğrenci olmak
 • Yapılacak sözlü mülakatın başarı ile tamamlanması
 • Tabii ki de yaştan dolayı yurtdışında eğitim almaya psikolojik olarak hazır olmak da en büyük etkenlerden biridir

 

Lise Değişim Programı ve Konaklama

Lise öğrenci değişim programı sırasında bulunduğunuz lisenin tipine göre farklı konaklama seçenekleri olabilir. Genellikle aile yanı konaklama, yurt konaklaması yapılabilmektedir. Eğer okulunuz yatılı okul ise okulun yurtlarında da konaklayabilirsiniz. Bunların her biri apayrı deneyimler demektir. Aile yanında konaklayarak bulunduğunuz ülkenin kültürünü daha yakından gözlemleme fırsatınız doğar. Aile ile kuracağınız iletişim sayesinde dilinizi daha kolay geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda kahvaltı ve akşam yemeği gibi günlük öğünler bu konaklama tipine dahildir. Yurtlarda konaklayarak kendi yaşıtlarınızla bir arada olabilir ve daha hızlı sosyalleşebilirsiniz. Farklı kültürlerden öğrenciler tanıyıp arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Lise Değişim Programı Fiyatları

Yurtdışı lise değişim programları fiyatları pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Seçeceğiniz ülke, lise, lise tipi, konaklama türü... Açık konuşmak gerekirse özellikle de Google üzerinden aratarak net bir fiyat bilgisine ulaşmanız imkânsız.

Ancak size bir haberimiz var!

Yurtdışında hayal ettiğiniz lise eğitimi hakkında bilgiler alabilmeniz için ve fiyat bilgisini kafanızda netleştirebilmeniz için sizlere harika bir fırsat sunuyoruz!

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarını daha önce duymuş muydunuz?

İlkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Fuarlarımıza katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Haydi ne duruyorsunuz siz de formu doldurup Akare Yurtdışı Eğitim Fuarına katılın!