Yurtdışında Doktora Eğitimi

Akademik kariyer yolculuğunuzda yurtdışında doktora eğitimi almanız akademik kariyerinizi taçlandıracak bir tercih olacaktır. Doktora eğitiminizi yurtdışında kaliteli bir üniversitede almanız kariyer yolculuğunuzda size öncelik sağlanması anlamına gelir. Aynı zamanda yurtdışında çalışmak ya da akademik kariyerinize yurtdışında devam etmek gibi bir hedefiniz varsa yurtdışında doktora eğitimi önünüzü açabilecek mantıklı bir seçenek olacaktır. Genel olarak yurtdışında doktora yapmak ile ilgili fikir sahibi olabilmeniz için bu yazıyı hazırladık. Dilerseniz ülkeler özelinde doktora yapmakla ilgili içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Neden Yurtdışında Doktora Eğitimi Almalıyım?

 • Yurtdışındaki başarılı okullardan alacağınız diplomalar dünya genelinde geçerlidir ve aynı zamanda değeri de oldukça fazladır.
 • Yurtdışındaki iyi bir üniversiteden doktora derecesiyle mezun olmanız iş olanaklarınızı arttırır.
 • Doktora eğitiminiz bittikten sonra bir süre daha bulunduğunuz ülkede kalabilme hakkınız vardır. Tanınan bu sürede iş bulabilir ve kalıcı olabilmek için yapılacak işlemlerinizi daha kolay sürdürebilirsiniz.
 • Farklı kültürlerle iç içe olmak size dünyayı tanıma fırsatı verir ve iş hayatınıza farklı bakış açıları kazanarak başlamanızı sağlar.

 

Yurtdışı Doktora Şartları

 • Tamamlanmış başvuru formu
 • Özgeçmiş / CV
 • Başarılı bir yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerekmektedir
 • Üniversite diploması
 • Niyet Mektubu
 • GMAT ya da GRE skorları
 • Referans mektupları
 • IELTS gibi İngilizce dil yeterlilik sınav sonuçları
 • Başvuru ücreti

 

Yurtdışında Doktora Eğitimi Kaç Yıl Sürmektedir?

Bu süre seçeceğiniz ülkeye, okula, programa göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama 3 ile 5 yıl arasında yurt dışında doktora eğitimi alırsınız.

Yurtdışında Doktora ve Doktora Bursu

Yurtdışında doktora yapmak için çeşitli üniversiteler, devlet ve özel kurumlar burs vermektedir. Doktora eğitimi için burs olanakları genellikle üniversiteler tarafından sağlanır. Bu burslar genelde doğrudan mali yardım veya “teaching assistanship” yani asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden doktora bursu almak için olağanüstü başarılı bir öğrenci olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen doktora öğrenci adayları, mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmalıdırlar. 

Yurtdışı Doktora Ücretleri

Yurtdışında doktora eğitimi fiyatları pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Seçeceğiniz ülke, üniversite, doktora programı, konaklama türü... Açık konuşmak gerekirse özellikle de Google üzerinden aratarak net bir fiyat bilgisine ulaşmanız imkânsız.

Ancak size bir haberimiz var!

Yurtdışında hayal ettiğiniz doktora eğitimi hakkında bilgiler almak ve fiyat bilgisini kafanızda netleştirebilmeniz için sizlere harika bir fırsat sunuyoruz!

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarını daha önce duymuş muydunuz?

İlkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Fuarlarımıza katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Haydi ne duruyorsunuz siz de formu doldurup Akare Yurtdışı Eğitim Fuarına katılın!