İsveç'te Üniversite Eğitimi

İsveç’te Eğitim 

İsveç, yüksek kaliteli eğitim sistemi ile tanınır ve ülkenin üniversiteleri uzun bir mükemmellik geleneğine sahiptir. İsveç üniversiteleri, lisans derecelerinden lisansüstü eğitimlere kadar öğrencilere çok çeşitli eğitim fırsatları sunmaktadır. Bu yazıda, İsveç üniversite eğitim sistemini inceleyelim ve İsveç'te okumanın avantajlarını keşfedelim. Bir lisans derecesi için kaç yıllık eğitim gerektiğini, öğrenciler için ne tür fırsatların mevcut olduğunu ve daha fazlasını tartışacağız.İsveç Lisans Eğitimi Kaç Yıldır? 

İsveç üniversite sistemi dünya çapında yüksek saygı görüyor ve İsveç üniversiteleri sürekli olarak Avrupa'nın en iyi sıralamalarında yer alıyor. Bu sistem, derecelerin üç döngüye ayrıldığı Bologna Süreci'ne dayanmaktadır: lisans, yüksek lisans ve doktora.Lisans programları genellikle üç yıl sürer. İsveç üniversitelerinde bazı durumlarda lisans öncesi hazırlık yılı da bulunmaktadır.

İsveç’te Lisans Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

 •  İsveç üniversiteleri dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer alır. 2022 yılında, Times Higher Education World University Rankings tarafından dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesinde 12 İsveç üniversitesi bulunmaktadır.
 •  İsveç üniversitelerinde uluslararası öğrenciler için eğitim ücretleri oldukça makuldür. 
 • İsveç'te eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için çeşitli burs ve mali destek programları mevcuttur. İsveç Enstitüsü, uluslararası öğrencilere yönelik birçok burs sunmaktadır ve birçok üniversite de kendi öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır.
 • İsveç üniversiteleri, üstün araştırma imkanlarına sahiptir. Bu, İsveç hükümetinin araştırma ve geliştirmeye büyük yatırım yapmasından kaynaklanmaktadır.
 • İsveç, uluslararası öğrenciler için güvenli ve hoşgörülü bir ülkedir. İsveç halkı, dostça ve açık fikirli tutumlarıyla tanınır.
 • İsveç, ormanlar, dağlar, göller ve sahil şeridi gibi büyüleyici bir doğal çevreye sahiptir.
 • İsveç iş piyasası güçlüdür ve mezuniyet sonrasında uluslararası öğrenciler için birçok iş fırsatı sunar.
 • Yıl kaybetmeden mezun olma: İsveç üniversitelerinde lisans programları genellikle 3 yıl sürer. Hazırlık dahi olsa, Türkiye'deki yaşıtlarınızla aynı anda mezun olabilir ve yıl kaybetmezsiniz.
 • İsveç'in resmi dili İsveççe olsa da, İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır. Bununla birlikte, İsveç toplumuna entegre olmanıza ve yerel halkla arkadaşlık kurmanıza yardımcı olması açısından biraz İsveççe öğrenmek faydalı olacaktır.

İsveç’te Üniversite Başvurularında Gerekli Belgeler 

Bu belgeler, her üniversite ve bölüm özelinde değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı bölümler için siden portfolyo, yetenek sınavı ya da başka sınavlar isteyebilirler. Ayrıca her üniversitenin dil yeterlilik gereksinizmi farklılık gösterebilir. Önemli olan notlarını ve yabancı dil seviyenizi yüksek tutmanızdır. Bununla birlikte genel olarak sizden istenecek belgeler şunlar olacaktır: 

Lise diploması veya denklik belgesi

Transkriptler

İngilizce yeterlilik sınavı (Yaygın olarak kullanılan İngilizce yeterlilik sınavları arasında TOEFL, IELTS ve Cambridge English sayılabilir)

Kişisel beyan

Tavsiye mektupları

Başvuru ücreti
İşte Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2022'ye göre dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alan İsveç üniversiteleri: 

 1. Karolinska Institutet
 2. Stockholm University
 3. Chalmers University of Technology
 4. KTH Royal Institute of Technology
 5. Lund University
 6. Umeå University
 7. Uppsala University
 8. Linköping University
 9. Örebro University
 10. Göteborg University
 11. Linnaeus University
 12. Stockholm School of Economicsİsveç'te Türk Öğrencilerin En Çok Tercih Ettikleri Üniversiteler: 

Bu üniversiteler, İngilizce olarak birçok program sunmakta ve hepsi canlı öğrenci kültürüne sahip büyük şehirlerde bulunmaktadır. İsveç'te okuyan Türk öğrenciler, yüksek kaliteli eğitim, uygun maliyetli ücretler ve güvenli ve hoşgörülü bir ortamdan faydalanabilirler. 

 • Karolinska Institutet
 • Lund Üniversitesi
 • Stockholm Üniversitesi
 • Gothenburg Üniversitesi
 • KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • Uppsala Üniversitesi
 • Chalmers Teknoloji Üniversitesi
 • Linköping Üniversitesi
 • Örebro Üniversitesi
 • Swedish University of Agricultural Sciences (SLU)
 • Umeå Üniversitesiİsveç’te Lisans Okumak İçin Hangi Vize Gerekir? 

İsveç'te okumak isteyen Türk öğrenciler, öğrenci ikamet izni başvurusu yapmalıdır. Bu, belirli bir süre boyunca İsveç'te yaşamanıza ve okumanıza izin veren bir tür vizedir.

Öğrenci ikamet izni, öğreniminizin süresi boyunca geçerlidir ve buna ek olarak üç ay daha geçerlidir. İsveç'teki öğrenimine devam ederseniz, öğrenci ikamet iznini yenileyebilirsiniz.

Öğrenci ikamet izni başvurusu için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Doldurulmuş bir ikamet izni başvuru formu
 • İsveç üniversitesi veya kolejinden kabul mektubunun bir kopyası
 • Mali destek kanıtı (örneğin, banka hesap dökümleri, burs mektupları)
 • İngilizce yeterlilik kanıtı (örneğin, TOEFL, IELTS)
 • Tıbbi bir rapor

Öğrenci ikamet izni başvurusunu, kendi ülkenizdeki İsveç elçiliği veya konsolosluğunda yapabilirsiniz. Başvuru süreci birkaç hafta sürebilir, bu yüzden sürece erken başlamak önemlidir.İsveç’te Öğrencilerin Çalışma İzni

Ders dönemi boyunca haftada en fazla 20 saat, yaz döneminde ise haftada en fazla 40 saat çalışma hakkınız bulunmaktadır. Bununla birlikte, çalışmalarınızın hala öncelikli olması gerektiğini akılda tutmanız önemlidir.Bilmeniz Gerekenler:

İsveç üniversiteleri, başvuru süreçlerini çok erken tamamlarlar. Bu süre üniversiteden üniversiteye farklılık göstermekle birlikte genellikle okul döneminden önceki eylül ve kasım ayları arasında gerçekleşir. Bazı üniversitelerin kendi başvuru portalları vardır ve süreç farklı işleyebilir. İsveç’te üniversite okumayı planlıyorsanız, süreci mutlaka üniversitenin web sitesinden yakından takip etmelisiniz.

İsveç'te Üniversite Fiyatları

İsveç’te üniversite okumak, okuyacağınız üniversiteye, bölüme, şehire göre farklılık gösterecektir. Bu nedenle bir fiyat tahmininde bulunmak doğru olmaz. Ancak İsveç üniversitelerinde, yüksek kaliteli bir eğitimi, İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi diğer popüler seçeneklerden daha uyguna almanız mümkün olabilir. 

Üniversite fiyatları hakkına elbette net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak sizlerin bu konu hakkında detaylı bilgiler almanız mümkün. Biz Akare olarak düzenlediğimiz yurtdışı eğitim fuarlarında sizleri ilgili olduğunuz ülkelerdeki üniversitelerle buluşturuyoruz. Fuarlarımıza dahil olduğunuzda bizzat istediğiniz ülkelerde bulunan üniversitelerle görüşüyorsunuz. Ayrıca fuarımıza ücretsiz katılım sağlayarak istediğiniz ülkedeki üniversitelerden detaylı bilgi alma fırsatını yakalıyorsunuz. İngiltere'deki üniversiteler hakkında, üniversitelerin olanakları, barınma, yurt, burs, ücretler, eğitim olanakları vb alanlarda detaylı bilgiler alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.