İsveç Öğrenci Vizesi


İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç'te üniversite, lise değişim programı, yüksek lisans, doktora ve dil okulu gibi eğitimler almak isteyen öğrencilerin, ülkede eğitim için bulunabilmesini sağlayan vize türüdür. Eğer İsveç'te eğitim almaya karar verdiyseniz ve vize süreci ile ilgili genel bir bilgi almak istiyorsanız, okumaya devam edin. İsveç Öğrenci Vizesi Türleri

İsveç'te eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için iki tür öğrenci vizesi bulunmaktadır:

Kısa süreli vize: Bu vize, en fazla 90 gün süreyle geçerlidir ve 90 gün daha uzatılabilir. Yaz okulları veya dil kursları gibi kısa süreli programlara katılan öğrenciler için tasarlanmıştır.

Öğrenci oturma izni (D tipi): Bu vize, en fazla dört yıl süreyle geçerli olup öğrencilere İsveç'teki bir üniversitede veya kolejde tam zamanlı eğitim alma imkanı sağlar. 

Öğrencilere verilen bir öğrenci oturma izni ile yarı zamanlı olarak çalışma izni de verilir; öğrenim döneminde haftada en fazla 20 saat, yaz tatillerinde ise tam zamanlı olarak çalışılabilir.

İsveç Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport: İsveç'teki planlanan konaklama süresinin sonundan en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
  • Vize başvuru formu: Tam olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
  • İsveç üniversitesi veya kolejinden kabul mektubu: Öğrenim programının tarihlerini ve öğrencinin kaydını doğrulamalıdır.
  • Mali destek kanıtı: Öğrencinin İsveç'teki konaklama süresince kendisini desteklemek için yeterli miktarda parası olduğunu göstermelidir.
  • Sağlık sigortası: Öğrencinin İsveç'teki konaklama süresince kendisini kapsayan bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
  • Adli sicil kaydı: En fazla 6 ay öncesine ait olmalıdır.
  • Okul Kabul Mektubu: Okulunuzdan sizlere verilecek olan resmi kabul mektubunu sağlamanız gereklidir.

Bunlarla beraber okul başvurunuzda sizden istenmiş olan belgeler de vize sürecinde istenebilir. ( Dil yeterlilik belgesi, diploma, transkript vb.) 

İsveç Öğrenci Vizesi Ücreti

Vize ücretleri, dönemsel olarak ve kurlara göre değişiklik göstermektedir. 2023’te bu vize ücretleri şu şekilde belirlenmiştir: Kısa süreli vize: 616 SEK, Öğrenci oturma izni (D tipi): 1.233 SEK. Ancak güncel bilgilerin takip edilmesi önemlidir. 

Biz Akare olarak ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarlarında sizleri ilgili olduğunuz ülkelerdeki okullarla buluşturuyoruz. Fuarlarımıza ücretsiz bir şekilde katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. İtalya öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgiler alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.