İtalya Öğrenci Değişim Programı Lise

İtalya öğrenci değişim programı lise nedir? Lise öğrencilerinin değişim programı sayesinde İtalya'da lise eğitimi görmesini sağlayan programdır. Sizin de henüz liseden İtalya'da eğitim alma hayaliniz varsa bu programı değerlendirebilirsiniz. Haydi gelin birlikte İtalya lise değişim programını inceleyelim.

Lise Değişim Programı Nedir?

Lise değişim programı milli eğitim bakanlığının onayladığı bir programdır. 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin sene kaybetmemesine olanak sağlayarak yurt dışında lise değişim programı öğrencisi olarak okumasını sağlayan bir programdır. Öğrenciler uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan liselere bu program sayesinde gidebilirler. Gittikleri ülkelerde 6 aydan 4 yıla kadar kısa ya da uzun dönemli kalmaları mümkündür. Sürelerle ilgili bilgiler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Neden İtalya Lise Değişim Programı?

 • Kaliteli eğitimleri olan ve iyi müfredatlara sahip liseleri bulunmaktadır.
 • Eğitiminiz esnasında İtalyanca öğrenebilir ve İtalyancanızı kaldığınız süre boyunca geliştirebilirsiniz.
 • Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür.
 • İtalya'da üniversite eğitimi almak isteyenler lise değişim programı planını ona odaklı yapıp süreçlerini kolaylaştırabilirler.
 • İtalyan kültürü ve aile yapısı Türkiye ile benzerdir.
 • İtalya Türkiye'ye yakındır bu nedenle seyahat etmek zor değildir.

 

İtalya'daki Lise Tipleri

İtalya'da klasik eğitimin yanında ilgi alanlarınıza ya da meslek edinmenize odaklı seçebileceğiniz farklı lise tipleri mevcuttur. Gelin bu lise tiplerini birlikte inceleyelim!

Liceo Classico (Klasik Lise)

İtalya'da klasik lise eğitimi 5 yıl sürmektedir. Öğrenciyi üniversite düzeyinde bir eğitime hazırlar. Latin, Yunan ve İtalyan edebiyatı müfredatın önemli bir bölümünü oluşturur. Son üç yılda felsefe ve sanat tarihi dersleri de oldukça önem kazanır.

Liceo Scientifico (Bilim Lisesi)

İtalya'da fizik, kimya ve doğa bilimleri ağırlıklı olarak bilim liselerinde verilir. Bu eğitim 5 yıl sürmektedir. Bu eğitimde öğrencinin ayrıca Latince ve bir modern dili de öğrenmesi gerekmektedir.

Liceo Artistico (Güzel Sanatlar Lisesi)

İtalya'da güzel sanatlar eğitimi almak istiyorsanız bu lise türünü tercih etmeniz gerekmektedir. Çalışmalar 4 ile 5 yıl sürebilir. Bu lise üniversitedeki resim, heykel veya mimari alanındaki çalışmalara da sizi hazırlamış olur.

Istituto Magistrale (Öğretmenlik Okulu)

İtalya'da, öğretmen yani eğitimci olmak gibi bir hayaliniz varsa bu lise türünü tercih edebilirsiniz. Öğretmenlik eğitimi 5 yıl sürer ve gelecekteki ilkokul öğretmenlerini hazırlar. Ayrıca anaokulu öğretmenleri için 3 yıllık bir eğitim kursu vardır ancak bu diploma öğrencilere daha sonra bir üniversiteye kaydolma hakkı vermez.

Istituto d’Arte (Sanat Okulları)

Sanata ilgili bir ruha sahipseniz İtalya'da sanat üzerine eğitim alacağınız bir lise türü mevcuttur. 3 yıl boyunca alınan eğitimle, sanatsal bir alanda çalışmaya hazırlanır ve bir sanat yeterliliği diplomasına (diploma di Maestro d’Arte) sahip olursunuz.

Istituti Tecnici (Teknik Enstitüleri)

5 yıl eğitim alacağınız bu lise türünde hem üniversiteye hazırlanırsınız hem de bir meslek öğrenme üzerine yoğunlaşırsınız. Teknik okullarda öğrenciler; tarım, sanayi, ticaret gibi alanlarda idari veya teknik alanlarda çalışacak donanımda eğitimler alırlar.

Istituti Professionali (Meslek Enstitüleri)

Meslek enstitülerinde alınacak eğitimle, 3 veya 5 yıl içinde bir mesleki yeterlilik diploması alırsınız.

İtalya Lise Değişim Programı Kabul Şartları

 • Öğrencinin son 2 yıllık ortalamasının 70’ten yüksek olması
 • ELTİS İngilizce sınavından 220 ve üstü puan alınması – tercih edilen ülkeye göre istenen dil yeterliliğinin sağlanması
 • Yapılacak sözlü mülakatın başarı ile tamamlanması

 

İngiltere Lise Değişim Programı ve Konaklama

 • Yurtlarda konaklama
 • Aile yanında konaklama

 

İtalya Öğrenci Değişim Programı Fiyatları

İtalya lise değişim programı fiyatları şehre, okula, programa vb birçok şeye göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak İtalya'da diğer ülkelere kıyasla eğitim fiyatları daha uygundur. Lise değişim programı fiyatları hakkında elbette net bir bilgilendirme yapmak mümkün değil. Ancak sizlerin bu konu hakkında detaylı bilgiler almanız mümkün.

Biz Akare olarak ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarlarında sizleri ilgili olduğunuz ülkelerdeki okullarla buluşturuyoruz. Fuarlarımıza ücretsiz bir şekilde katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. İtalya lise değişim programı hakkında detaylı bilgiler alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.