İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya öğrenci vizesi: İtalya'da üniversite, lise değişim programı, yüksek lisans, doktora ve dil okulu gibi eğitimler almak isteyen öğrencilerin, ülkede eğitim için bulunabilmesini sağlayan vize türüdür. Eğer İtalya'da eğitim almaya karar verdiyseniz ve vize sürecini merak ediyorsanız bu yazımız tam da size hitap ediyor!

İtalya Öğrenci Vizesi Türleri

İtalya C Tipi Öğrenci Vizesi

90 günün altında bir kurs ya da eğitim programına kaydolan öğrencilerin alması gereken vizedir. Kısa dönem Schengen vizesi olan İtalya C Tipi Vize, kısa süreli eğitim programlarına yöneliktir. Üniversite ya da dil okullarında, sertifika ya da kurs programlarında İtalya’da eğitim görmek istiyorsanız 3 aylık bir süre için seçeceğiniz vize türü bu olmalıdır. 

İtalya D Tipi Öğrenci Vizesi

90 gün ve daha fazla İtalya’da eğitim alacak öğrencilerin sahip olması gereken vizedir. D Tipi Vize uzun dönem vize türüdür. İtalya öğrenci vizesi ya da ulusal eğitim vizesi olarak da bilinir. Genel olarak İtalya'da lisans ve lisansüstü programlara kaydolan ya da Erasmus yapacak öğrencilerin aldığı bir vize türüdür. Ülkeye adım attıktan itibaren 8 gün içerisinde ''permesso di soggiorno'' yani yerel postaneye giderek ikamet kartı doldurmanız gerekmektedir. 

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport (En az 2 tane boş sayfası olmalı ve eğitim programının bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır)
  • İtalya’daki bir eğitim kurumuna kaydolduğunuzun kanıtı (kabul mektubu)
  • Vize başvuru formu
  • İtalya’ya geliş ve gidiş biletlerinin fotokopisi
  • Sabıka kaydı
  • Dil yeterlilik belgesi (Eğitim programının diline göre İtalyanca veya İngilizce)
  • Finansal yeterlilik kanıtı
  • Konaklama belgeleri
  • Sağlık sigortası
  • Başvuru ücreti makbuzu

 

İtalya Öğrenci Vizesi Ücreti

İtalya öğrenci vizesi fiyatları hakkına elbette net bir bilgilendirme yapmak mümkün değil. Ancak sizlerin bu konu hakkında detaylı bilgiler almanız mümkün.

Biz Akare olarak ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarlarında sizleri ilgili olduğunuz ülkelerdeki okullarla buluşturuyoruz. Fuarlarımıza ücretsiz bir şekilde katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. İtalya öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgiler alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.