İtalya'da Yüksek Lisans-MBA

İtalya'da yüksek lisans, fiyatları ve eğitim kalitesi açısından düşünebileceğiniz iyi seçenekler arasındadır. İngilizcenizin yanına ikinci dil olarak İtalyancayı koymak sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımızda İtalya'da yüksek lisans (master) ve MBA hakkında detaylı bilgiler edineceksiniz. Öncelikli olarak master ve MBA arasındaki farkı inceleyerek başlayalım.

Master ve MBA Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki kavram kafalarda sürekli soru işareti yaratabiliyor. Aslına bakılırsa master, yüksek lisansa denk bir kavram yani yüksek lisans demek. MBA ise Master of Business Administration açılımına sahip yani işletme yönetimi yüksek lisansı demektir. MBA özellikle iş insanlarına yönelik olarak geliştirilmiş lisansüstü yeterlilik derecesidir. Aslında ikisi farklı şeyler değildir. Master MBA 'yi de kapsar. Yani MBA yüksek lisans (master) programlarından birinin adıdır.

Neden İtalya'da Yüksek Lisans?

 • İtalya'daki üniversitelerin eğitimleri oldukça başarılıdır.
 • İngilizcenizin yanında İtalyanca da öğrenme fırsatınız olur.
 • Aynı zamanda İngilizce yüksek lisans eğitimi de almanız mümkündür.
 • Devlet üniversitelerinde de vakıf üniversitelerinde de çok daha uygun fiyatlara eğitimler almanız mümkündür.
 • Özellikle yabancı öğrencilere yönelik pek çok burs olanağı bulunmaktadır.
 • Yüksek lisans eğitimi alırken aynı zamanda haftada 20 saat çalışma izniniz de bulunmaktadır.
 • İtalya'da master yapmak eğitiminiz bitiminde size çalışma imkânı sunar.
 • İtalya kültür ve yaşam olarak Türkiye’ye benzerlik göstermektedir. Bu nedenle uyum sağlamanız çok da zor olmayacaktır.

 

İtalya'da Yüksek Lisans Süresi ve Çalışma İzni

İtalya'da yüksek lisans süresi genelde 2 yıl sürmektedir. Ancak yüksek lisans programına göre daha kısa ya da uzun da sürebilmektedir. İtalya'da yüksek lisans yaparken aynı zamanda haftada 20 saati geçmemek koşulu ile çalışmanıza izin verilmektedir.

İtalya'da Yüksek Lisans Yapma Şartları

İtalyan üniversiteleri yüksek lisans programları için bölüm özelinde bazı gereklilikler sunabilmektedir. Bu gereklilikler genellikle öğrencilerin not ortalaması, dil yeterlilikleri, motivasyon mektupları, iş tecrübeleri, referansları ve kişisel dokümanları gibi hususları kapsar.

 • İtalya’da iyi seviyede devlet üniversitelerinde eğitim için öğrencilerin İngilizce seviyesinin IELTS sınavı üzerinden en az 6,5 puan olması
 • GPA not ortalamalarının olabildiğince 2.5 bareminin üstünde olması tavsiye edilir.
 • MBA Programlarına gitmek isteyen öğrencilerin minimum 2 yıl iş tecrübesi olması gerekir.
 • CV ve Referans
 • Sanat eğitimi veya mimarlık eğitimi alacak öğrenciler için en önemli konulardan biri portfolyodur. Öğrencilerin yüksek seviyede bir portfolyo ve sanatsal vizyona sahip olmaları gerekmektedir

 

İtalya'da MBA Programları

İtalya'da MBA yani işletme yüksek lisansı yapmanız mümkündür. İtalyanca programların yanında İngilizce programlar da vardır. İtalya'da pek çok kaliteli ve büyük şirket bulunmaktadır. O nedenle MBA eğitimi önemlidir. Aynı zamanda İtalya'da MBA eğitimi alarak şirketlerde çalışma imkanınız oldukça fazladır.

QS Raporuna Göre İtalya'daki En İyi MBA Eğitimi Veren Üniversiteler

 1. SDA Bocconi
 2. POLIMI Graduate School of Management
 3. LUISS University
 4. MIB Trieste School of Management

 

İtalya'da Yüksek Lisans Fiyatları

İtalya'da yüksek lisans ve MBA fiyatları şehre, okula, programa vb birçok şeye göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak İtalya'da diğer ülkelere kıyasla eğitim fiyatları daha uygundur. Yüksek lisans fiyatları hakkında elbette net bir bilgilendirme yapmak mümkün değil. Ancak sizlerin bu konu hakkında detaylı bilgiler almanız mümkün.

Biz Akare olarak ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarlarında sizleri ilgili olduğunuz ülkelerdeki üniversitelerle buluşturuyoruz. Fuarlarımıza ücretsiz bir şekilde katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. İtalya'da master yapmak hakkında, üniversitelerin olanakları, barınma, yurt, burs, ücretler, eğitim olanakları vb alanlarda detaylı bilgiler alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.