Norveç Öğrenci Vizesi

Norveç Öğrenci Vizesi

Norveç'te üniversite, lise değişim programı, yüksek lisans, doktora ve dil okulu gibi eğitimler almak isteyen öğrencilerin, ülkede eğitim için bulunabilmesini sağlayan vize türüdür. Eğer Norveç'te eğitim almaya karar verdiyseniz ve vize süreci ile ilgili genel bir bilgi almak istiyorsanız, okumaya devam edin. Norveç Öğrenci Vizesi Türleri

  1. Kısa Dönem Öğrenci Vizesi (Type C) : Norveç'te kısa süreli eğitim programlarına (genellikle 90 güne kadar) katılmak isteyen öğrenciler için kullanılan bir vize türüdür. Bu vize, dil kursları, yaz okulları ve kısa süreli sertifika programları gibi programlara katılmak için geçerlidir.
  2. Uzun Dönem Öğrenci Vizesi (Type D): Norveç'te lisans, yüksek lisans veya doktora gibi uzun süreli eğitim programlarına katılmak isteyen öğrenciler için kullanılan bir vize türüdür. Bu vize, öğrencinin eğitim süresi boyunca Norveç'te kalmasına izin verir.
Norveç Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç'te bir öğrenci vizesi için gereken belgeler, vatandaşlık durumunuza ve başvurduğunuz vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bununla birlikte, en yaygın istenen belgeler şunlardır:

  • Geçerli bir pasaport.
  • Norveç'teki bir üniversite veya kolejden kabul mektubu.
  • Öğrenim masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren mali destek kanıtı. Bu, bir banka hesap dökümü, sponsor bir mektup veya burs belgesi olabilir.
  • Bir sağlık raporu.
  • Doldurulmuş bir başvuru formu.
  • Biyometrik fotoğraf.
  • Bir vize başvuru ücreti.

Bu belgeler genel olarak istenir, ancak her başvuru durumu farklı olabilir ve ek belgeler talep edilebilir. Norveç'in resmi göçmenlik yetkililerinin veya Norveç'in büyükelçiliği veya konsolosluğunun web sitesini ziyaret ederek güncel ve ayrıntılı belge gereksinimlerini kontrol etmeniz önemlidir.

Norveç Öğrenci Vizesi Ücreti

Vize ücretleri, dönemsel olarak ve kurlara göre değişiklik göstermektedir. 2023’te bu vize ücretleri  NOK 5,900 (yaklaşık USD 640) olarak belirlenmiştir Ancak güncel bilgilerin takip edilmesi önemlidir. 

Biz Akare olarak ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kere yabancı dil eğitim fuarları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz fuarlara yurtdışından başarılı okulların temsilcileri geliyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarlarında sizleri ilgili olduğunuz ülkelerdeki okullarla buluşturuyoruz. Fuarlarımıza ücretsiz bir şekilde katılarak okulların temsilcileriyle yüz yüze görüşebilirsiniz ve detaylı bilgiler alabilirsiniz. İtalya öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgiler alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.